کشف رزین اپوکسی

در تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۳۸ پیرکاستان (PierreCastan) شیمی دان سوئیسی شاغل در شرکت GEBR. Detrey Aq در زمانی که به ساخت مواد ترمیم دندان اشتغال داشته اختراع خود جهت ثبت اعلام میکند. این اختراع در تاریخ ۳۱ آگوست ۱۹۴۰ تحت نام ((پاتنت سوئیسی شماره ۲۱۱۱۱۶)) به ثبت میرسد. پاتنت فوق پایه و اساس گروه رزین های اپوکسی است . پاتنت مذکور با عنوان ((روش های جهت ساخت یک نوع رزین سخت شونده)) ثبت می شوند.

خلاصه پتنت : رزین های سخت شونده ای در حرارت و بدون آزاد شدن مواد فرار جانبی از مشتقات اتیلن اکسید یا حداقل دو گرده اتیلن اکسید قابل ساخت می باشد که پلیمر نگردیده و یا اینکه فقط به میزان اندک ماکرو ملکولهائی را شامل میشود . این ترکیبات ( رزین ها ) را میتوان با آنهیدرید اسیدهای آلی دو بازی در واکنش های تراکمی شرکت داد. رزین سخت شده را میتوان تحت عملیات سمباده و سوهان کاری ، فرز و تراش قرار داد چسبندگی آن روی شیشه چینی و فلزات بسیار خوب است  .

تحقیقات دامنه داری که پس از آن صورت گرفت نشان داد که کاربرد این نوع رزین های اپوکسی در صنایع جهت چسبهای فلزات ، رنگ اپوکسی ، و لاک شفاف اپوکسی و سپس مواد ریخته گری در اولویت می باشد . و در نهایت ” آرالدیت ” ( Araldit) به عنوان اولین اپوکسی تجاری توسط شرکت سیبا معرفی و به بازار عرضه گردید .

کفپوش اپوکسی

اپوکسی

اپوکسی یا پلی‌پوکساید، یک پلیمر ترموست است که از واکنش رزین اپوکساید با سخت‌کنندهٔ پلی‌آمین یا پلی آمید حاصل می‌شود. اپوکسی دامنهٔ کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در مواد رنگ اپوکسی، کفپوش اپوکسی، F.R.P و چسب‌ها.

اپوکسی یک پلیمر ترموست یا گرماسخت است؛ که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده. این دو ماده را با نام رزین و سخت‌کننده یا فعال‌ساز یا هاردنر می‌شناسند. رزین از مونومر با زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد تشکیل می‌شود؛ و هاردنر از دو نوع سیکلو آمینی برای چسبها و کفپوشهای اپوکسی بدون حلال و پلی آمید برای رنگهای اپوکسی حلال دار تشکیل می‌گردند که نیاز است برای خشک شدن با رزین بخوبی مخلوط شود و طی زمان مشخصی پیوند تکمیل شده و خشک می‌گردد.

اپوکسی آمینی بعلت نداشتن حلال و درنتیجه کاهش حجم کمتر، کاربرد چسب و کفپوش اپوکسی را داراست و اپوکسی پلی آمیدی که بیشتر بعنوان پوششی رنگ اپوکسی(لایه نازک) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کفپوش اپوکسی در بیمارستان‌ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند و رنگ اپوکسی گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی در صنایع هستند.

کاربرد اپوکسی

کاربرد اپوکسی

کاربردهای موادی که بر پایهٔ اپوکسی ساخته می‌شوند گسترده‌است و مهمترین آن در ساخت رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی است و همچنین شامل کاربرد در ساخت موادی چون چسبها، کامپوزیتها (مانند موادی که از فایبر گلاس یا فیبر کربن استفاده می‌کنند) و تقویت‌کننده‌ها می‌شود (اگرچه پلی‌استر، وینیل‌استر و دیگر صمغهای ترموست هم برای پلاستیک تقویت‌شده با الیاف به کار می‌روند).

ساختار شیمیایی اپوکسی‌ها این اجازه را می‌دهد که پلیمرهای گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود. به طور کلی اپوکسی‌ها را به خاطر چسبندگی، مقاومت شیمیایی و گرمایی، خواص خوب یا حتی عالی مکانیکی، و مقاومت الکتریکی بسیار خوب آنها نسبت به اکثر رزینهای دیگر می‌شناسند. بسیاری از خواص اپوکسی‌ها را می‌توان تغییر داد، برای مثال اپوکسی‌های پرشده از نقره که رسانایی الکتریکی خوبی دارند یا اپوکسی پرشده از روی که مقاومت خوردگی خوبی دارد و یا مخلوط آن با ریز الیافهای کربن آنها را رسانا می‌کند نیز وجود دارد و این در حالی است که اپوکسی خالص عایق الکتریکی می‌باشد. برخی از انواع که دارای خاصیت عایقی/رسانایی در برابر گرما هستند و مقاومت الکتریکی بالایی دارند در الکترونیک کاربرد دارند.

کفپوش اپوکسی در صنایع مختلف از جمله  کاربرد فراوانی دارند و رنگ اپوکسی گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی در صنایع هستند.

کفپوش صنعتی اپوکسی

کفپوش صنعتی اپوکسی :

با توجه به کاربرد کفپوش در هر صنعت و هر قسمت , نیازمند یک و یا چند مورد از موارد یکپارچگی سطح ، مقاومت مکانیکی، ضربه ، ثبات سایشی ، ضد آب ، عدم ایجاد گرد و غبار ، ضد خوردگی ، مقاوم مواد شیمیایی ، انعطاف پذیری ، ضد لغزش ، ضد جرقه و ضد باکتری ، رسلنای الکتریکی و … می‌باشند و با ایجاد تنوع در ضخامت لایه ها ، نوع جنس و خواص لایه نهایی میتوان کفپوشی با خاصیت مطلوب را عرضه کرد ،تا از آن در انبار ها ، سالنهای تولید ، سالنهای بسته بندی ، بیمارستانها ، اتاق عمل ، اتاق پاک ، اتاق سرور و پارکینگهای رو باز و رو بسته و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

پس با توجه به نیاز شما در هر مکان و خواص لازم جهت آن کاربرد باید کفپوش با ضخامت و لایه های مشخصی پیشنهاد شود تا جوابگوی خواسته های شما باشد البته اگر کفپوش مورد استفاده عمومی داشته باشد و فقط جهت جلوگیری از گرد وغبار و سهولت در تمیز شدن باشد از لحاظ قیمت نیز بالا نخواهد بود .

کفپوش اپوکسی یک پارچه

کفپوش اپوکسی یک پارچه

با توجه به کاربرد کفپوش در هر صنعت و هر قسمت , نیازمند یک و یا چند مورد از موارد یکپارچگی سطح ، مقاومت مکانیکی، ضربه ، سایش ، ضد آب ، عدم ایجاد گرد و غبار ، ضد خوردگی ، مقاوم مواد شیمیایی ، انعطاف پذیری ، ضد لغزش ، ضد جرقه و ضد باکتری و … می‌باشند و با ایجاد تنوع در ضخامت لایه ها ، نوع جنس و خواص لایه نهایی میتوان کفپوشی با خاصیت مطلوب را عرضه کرد ،تا  از آن در انبار ها ، سالنهای تولید ، سالنهای بسته بندی ، بیمارستانها ، اتاق عمل ، اتاق پاک ، پارکینگهای رو باز و رو بسته و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

پس با توجه به نیاز شما در هر مکان و خواص لازم جهت آن کاربرد باید کفپوش با ضخامت و لایه های مشخصی پیشنهاد شود تا جوابگوی خواسته های شما باشد البته اگر کفپوش مورد استفاده عمومی داشته باشد و فقط جهت جلوگیری از گرد وغبار و سهولت در تمیز شدن باشد از لحاظ قیمت نیز بالا نخواهد بود .

.

کفپوش اپوکسی ضدگردوغبار (Anti Dust)

– کفپوش اپوکسی ضدگردوغبار (Anti Dust)

عموما کفپوشهایی که به صورت بدون درز و یکپارچه اجرا میشوند ، جلوی تنفس و آزاد سازی گردو غبار توسط بتن و یا سنگ را میگیرند که از ابتدایی ترین خواص در کفپوشهای اپوکسی و پلی یورتان می‌باشد این نوع کفپوش در واقع همان کفپوش اپوکسی یا پلی اورتان میباشد با تمام خواص فوق العاده همچون مقاومت کششی ,تنشی, سایشی ,سهولت در پاک شوندگی و واتر پروف بودن…. . که میتواند به صورت سطح صاف , بافت دار (پوست پرتقالی) , نیمه زبر وزبر عرضه گردد وقیمت این نوع کفپوش بسته به کیفیت مواد مصرفی(نوع و خلوص) در رنگ و نحوه اجرا و میزان مصرف رنگ ومواد مصرفی تغییر مینماید,

موارد استفاده : انبارها ، سالنهای تولید, بسته بندی و پارکینگ ها

.

کفپوش اپوکسی تزئینی (Decorative flooring)

کفپوش اپوکسی تزئینی (Decorative flooring)

کفپوشهای منازل مسکونی , لابی هتلها ,مجتمع ها ومغازههای تجاری, مطب ها واز جمله در ایران آشناتر در شهر بازیهای سرپوشیده احتیاج به رنگهایی متناسب با محیط و نقشهایی متناسب با کاربری میباشد که البته گاهی این موضوع راه حلی جز رنگ کردن کف ندارد چرا که در صورت درست فرموله شدن واجرای صحیح کفپوش همراه با عمری طولانی و سهولت در تمیز شدن و مقاومت های فوق العاده که در مورد کفپوشهای اپوکسی وپلی اورتان گفته شد، باعث زیبایی ، ایجاد نقش و تنوع در ترکیب رنگها خواهد شد ،  که البته فقط به روش کفپوشهای ریختگی حاصل میگردد.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک یا ضد جرقه (Anti Static)

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک یا ضد جرقه (Anti Static)

در بعضی از قسمتهای صنایع و بیمارستانها مانند سالن تولید و انبار نگهداری مواد محترقه ، چاشنی و باروت ، اتاق عمل به دلیل وجود اتر و بخارات منفجرشونده و

صنایع شیمیایی حساس به جرقه و گاهی در صنایع الکترونیک و ابزار دقیق، شخصی که مشغول به کار می باشد نباید حامل جریان الکتریسیته ساکن باشند ، در این موارد استفاده از کفپوشهای آنتی استاتیک اجباری می باشد . این کفپوشها که تا حدودی رسانای جریان برق هستند و با ترفندهایی به چاه ارت متصل می شوند تا بدن هر شخص که وارد آن محیط می شود را از بار الکتریکی تخلیه نمایند که در تماس با وسایل فلزی جرقه ای حاصل نشود، به همین دلیل به این کفپوشها ضد جرقه نیز میگویند. این نوع کفپوشها را می توان از جنس اپوکسی یا پلی یورتان اجرا نمود.

کفپوش اپوکسی ضدلغزندگی (anti Slip)

کفپوش اپوکسی ضدلغزندگی (anti Slip)

در پارکینگهای مسکونی و تجاری ، مجتمع های صنعتی بزرگ جهت ارتباط بین طبقات ، وجود رمپها اجتناب ناپذیر است. برای رمپها باید کفپوشی استفاده شود که وسیله نقلیه روی آن نلغزد که از کفپوشهای زبر استفاده میشود و بسته به نوع تردد وسیله نقلیه (سبک ویا سنگین) و صنایع غذایی و هر مکانی که عمل شستشو کف زیاد انجام میشود ، احتیاج به کفپوشی با سطح زبر با چسبندگی فوق العاده به بتن و همبستگی زیاد و با ضخامت بین سه تا پنج میلیمتر لازم است.

گاهی لازم است پیاده راههایی کفپوش ضد لغزش شوند , همچون کف و پله های  پلهای عابر پیاده و پیاده راههای پارکها  که در این صورت به دلیل وجود نور آفتاب و حرکت در پلهای عابر پیاده پیشنهاد میشود از رنگهای پلی اورتان استفاده شود.

.

کفپوش اپوکسی ضدباکتری(anti Bacterial)

کفپوش اپوکسی ضدباکتری(anti Bacterial)

این نوع کفپوشها و رنگهای پوششی در سالنهای تولید مواد غذایی، آزمایشگاهها ، صنایع دارویی و غذایی و همچنین اتاقهای پاک (Clean Room) مورد استفاده هستند . با وجود اینکه ذات رنگهای اپوکسی و پلی یورتان عدم جذب باکتری است ولی با صاف و صیقلی کردن سطح و استفاده ازمواد نانو یون نقره در رنگها این خاصیت تجدید می شود و خاصیت کشتن باکتری ها را نیز به همراه خواهند داشت

روکش اپوکسی ( ضد اسید):

روکش اپوکسی ( ضد اسید):

این پوشش بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر ضد اسید فرموله شده که چسبندگی بسیار خوبی روی سطوح بتنی، فلز، سنگ و. .. دارد این پوشش به دلیل دارا بودن خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار خوب جهت کلیه سطوحی که در معرض مواد شیمیایی (بازها و اسید های معدنی ) اکثر حلالها، گازوئیل، بنزین، آب، روغن ها و فاضلابهای صنعتی و نمکها قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به دارا بودن مقاومت فشاری و سایشی بسیار بالا در صنایع مختلف از جمله صنایع نظامی، پترو شیمی، شیمیایی، دارویی و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد بسته به نوع کاربری وحجم وسنگینی تردد میتوان در لایه های زیرین از انواع جنرال اپوکسی و در لایه نهایی از اپوکسی ضد اسید استفاده کرد . این پوشش بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر ضد اسید فرموله شده که چسبندگی بسیار خوبی روی سطوح بتنی، فلز، سنگ و. .. دارد این پوشش به دلیل دارا بودن خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار خوب جهت کلیه سطوحی که در معرض مواد شیمیایی (بازها و اسید های معدنی ) اکثر حلالها، گازوئیل، بنزین، آب، روغن ها و فاضلابهای صنعتی و نمکها قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به دارا بودن مقاومت فشاری و سایشی بسیار بالا در صنایع مختلف از جمله صنایع نظامی، پترو شیمی، شیمیایی، دارویی و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد بسته به نوع کاربری وحجم وسنگینی تردد میتوان در لایه های زیرین از انواع جنرال اپوکسی و در لایه نهایی از اپوکسی ضد اسید استفاده کرد .